Дозволяйте своїм дітям говорити «ні»
3 Червня 2019Дозволяйте своїм дітям говорити «ні»
Пам’ятаєте, як в дитинстві вас змушували терпіти ненависні поцілунки у щічку, їсти несмачну кашу чи вдягатися лише у платтячка, бо «тиждівчинка»?
Здавалося б, такі методи виховання вже у минулому. Однак сучасні батьки й зараз часто не готові терпіти дитячого непослуху. Їм хочеться як мінімум ігнорувати, а як максимум — покарати малого впертюха. Та яким би «зручним» не був тихий і спокійний малюк, психологи переконують — кожній дитині потрібно вміти відмовляти іншим.
Малюк, який не вміє говорити «ні», ризикує:
- вирости вразливим до почуттів інших, ставити їхні емоції вище за свої;
- постійно змінювати плани на догоду іншим;
- не вміти розпоряджатися грошима та протистояти натиску реклами.
З чого почати:
- Розпитайте у малечі, що вона любить, а що ні. Зіграйте у гру з відтворенням ситуацій, в яких дитині потрібно сказати «ні».
- Навчіть малюка пропонувати альтернативу для розв’язання проблеми після відмови. Це допоможе вам позбутися заперечень «просто так».
- Дозвольте малечі самій обирати, що їй вдягнути, чим поснідати чи куди піти на прогулянку. Якщо обирати їй поки важко, запропонуйте кілька варіантів.
Дитина, яка вміє відмовлятися, з меншою ймовірністю втрапить у халепу лише через те, що посоромилася сказати «ні». Пам’ятаєте мамине: «А якщо всі з моста стрибатимуть, ти теж стрибнеш?». Всі ці кроки допоможуть вашому малюкові впевнено сказати «ні» на сумнівні пропозиції.
А що робити батькам?
- Намагайтеся реагувати так, аби після відмови малеча не відчувала себе неприйнятою, засудженою чи покинутою.
- Допоможіть їй зрозуміти причину заперечення, поговоріть про це. Так дитині буде легше розвивати світ своїх вподобань.
- Дозвольте малюкові змінювати свою думку. Сьогодні відповідь на питання може бути «так», а завтра перетворитися на «ні». І це нормально.
- Розкажіть малечі про її право казати «ні». Поговоріть про те, що навіть дорослі не завжди праві. Нагадайте, що заперечення — нормальна реакція людини на приниження чи порушення її особистого простору.
- Потренуйте інтонацію, з якою ваше маля казатиме «ні». Погодьтеся, ледь чутну відмову часто просто ігнорують. Поясніть, що, відмовляючись, слід бути впевненим у своїй позиції.
- Навчіть дитину заперечувати ввічливо та аргументовано, адже обґрунтована відмова завжди звучить краще.
Сім’я — перше середовище, в якому дитина може навчитися правильно говорити «ні». Тренуйте це вміння разом, адже воно важливе для гармонійного розвитку дитини.
Всебічний розвиток дитини в «Майстерні знань»
Удосконалити навичку відмови можна і в дошкільному закладі, де кожна дитина — індивідуальність зі своїми особливостями. «Майстерня» працює за принципом свободи вибору, адже це сприяє розвитку впевненої у собі особистості.
Проводимо курси раннього розвитку дитини, дошкільної підготовки, навчаємо малят англійської мови та дбаємо про розвиток творчих здібностей дітей. За потреби з вихованцями працює логопед і дитячий психолог. Тож якщо ваш малюк боїться казати «ні», наші фахівці виявлять причини та підкажуть, як з ними впоратися.
Записуйтеся на пробне заняття, приходьте в гості та будьте певні у гармонійному розвитку свого малюка! Графік занять та ціни можна переглянути на сайті: Ціни та графік