До всіх записів

Фінансове виховання дитини: як, коли та навіщо

22 Травня 2019

Фінансова грамотність для дітей: коли та навіщо потрібні уроки фінансової грамотності?

Фінанси - це невіддільна частина нашого життя. І саме фінансова обізнаність допомагає правильно розпоряджатись коштами, вміти заощаджувати.  Адже щодня нам доводиться приймати безліч фінансових рішень.

Розпочинається цей процес ще змалку, коли від дитини ви чуєте фразу: “Мамо, купи!”, коли дорослі видають перші кишенькові гроші на потреби дітей.

Для того, щоб у майбутньому вашій дитині було спокійніше та легше реагувати на фінансові труднощі, правильно розподіляти бюджет, розуміти звідки беруться та для чого потрібні гроші, варто відкрито говорити про кошти з дитинства.

Усі найважливіші навички та знання потрібно закладати ще в ранньому віці. Саме тому спеціалісти радять розпочинати навчати фінансовій грамотності з 3-ох років.

“Просто про складне” - це те правило, яке потрібно застосувати під час пояснення фінансових понять.

 

 

Яблуко від яблуні недалеко падає

На розвиток та формування дитини в першу чергу мають вплив батьки, адже їхні дії та поведінка слугують для них як перший досвід. Як не крути і не мудруй все починається з раннього дитинства!

Дуже важливо батькам бути достатньо обізнаними в цій сфері фінансової грамотності для того, щоб передавати дітям правильні цінності, ставлення до грошей і фінансового здоров’я. Якщо є “чорні діри”, то варто надолужити їх. Пам’ятайте, що ніколи не буває пізно!

 

З чого почати знайомство дитини з грошима?

Не треба сильно мудрувати над тим, з чого розпочати розмову з дитиною 3-ох або 4-ох років про гроші. Адже в цей період “Наполегливий чомучка” живе в кожному з малюків.

Малеча сама сформує питання, що буде пов’язане з грошима, бюджетом, витратами, заощадженням або словом “купи”, головне - не пропустити цей момент, а зловити та розпочати шлях до фінансової грамотності.

Одразу охопити всю інформацію не вийде, але у легкій та доступній формі, відповідно до віку дитини та її потреб, ознайомити з буденними фінансовими процесами можна.

Три ключові етапи навчання або сила трьох “В”:

 • Витрачати
 • Відкладати
 • Віддавати

Важливо формувати у дитини об’єктивне уявлення про фінанси. Розказуйте, що гроші не з’являються просто з шухлядки. Пояснюйте, що кошти - це ресурс, який ми витрачаємо, відкладаємо та віддаємо, щоб комфортно жити.

 

Форми подачі інформації

Фінансова грамотність буде мати успішний початок якщо подача інформації буде не “сухою”. За допомогою різних методів можна розбавити навчання та ознайомлення, а саме:

 • Ілюстровані книги, комікси розкажуть і покажуть в яскравому форматі все потрібне.
 • Фільми та мультфільми - це один з найулюбленіших та ефективних способів навчання для дітей.
 • Економічні розвивальні ігри такі як: «Монополія», магазин, банк та вправи. Вони інтерпретують роботу банківських карт, грошей, процеси купівлі та продажу і т.д.
 • Впроваджуйте сімейні “фішки” під час покупок. Наприклад, дозволити малечі обрати самостійно подарунок, книгу або гру, встановивши на це фіксований бюджет.

 

Потреби та забаганки

Втримати баланс між забаганками та потребами інколи складно дається навіть дорослим, а ще ж потрібно постаратися, щоб навчити цьому дитину.

У дітей є дуже багато бажань, та найгірше - є те, що вони хочуть все й одразу. Тут важливо навчити малюка чекати та відмовлятися від бажаного задля реальних потреб, які формуються в залежності від вікової категорії.

Розкажіть дитині про те, як розподіляється сімейний бюджет та частково залучайте до процесу, це спостереження згодиться для контролю та управління власними кишеньковими грошима та фінансами в майбутньому.

 

Кишенькові гроші, як реальний бюджет для дитини

Перший реальний досвід, який отримує дитина, відбувається та формується на основі кишенькових грошей, тобто приблизно з 5-6 років. З цього віку щодня дорослі дають дітям певну суму в школу, в поїздку або в кіно чи на інше дозвілля для конкретних потреб.

Навчіть дітей керувати кишеньковими грошима як справжнім бюджетом.

Розкажіть про те, що можна поділити гроші на умовні три скарбнички:

 • Перша скарбничка - для витрат
 • Друга скарбничка - для благодійності
 • Третя скарбничка - для заощаджень

Це будуть перші ефективні уроки фінансової грамотності для дітей. Так вони вчаться аналізувати, планувати, заощаджувати - класти гроші у скарбничку. Саме в цей момент формується розуміння, що деякі кошти можна витратити одразу, другу частину - варто віддати тим, хто їх більше потребує, а третю - відкласти, щоб купити щось згодом.

 

Хитрощі реклами=споживацький апетит дитини

На сьогодні реклама - це частина майже кожної сфери діяльності. Звідусіль ми чуємо “купи, купи, купи…”. Яскраві, заманливі пропозиції лунають з кожного кутка, і вони мають негативний вплив на дітей.

Доведено, що надмірна кількість реклами спричиняє відчуття тривоги. Адже бажання отримати усі ці пропозиції є велика, особливо у дітей та малюків, які тільки вчаться контролювати свої імпульси.

Фінансова грамотність для дітей є важливою, щоб ефективно її будувати, спеціалісти та дослідники радять обмежити кількість рекламних меседжів у житті малечі.

 

Помилки у фінансовому вихованні, яких слід уникати

 • Не шантажуйте дітей коштами! Це може викликати погане емоційне ставлення до фінансів у майбутньому. Часто дорослі із сумом згадують як їх позбавляли кишенькових грошей через погані оцінки.
 • Не платіть своїм дітям за хатні обов’язки або успіхи у навчанні! Дитина з 6 років має виконувати хатні обов’язки, з розумінням, що це не робота, за яку слід отримувати гроші. Адже це її внесок у роботу сім'ї.
 • Не впадайте у крайнощі! Золота середина - це найкращий варіант розмов про бюджет та фінанси з дітьми. Тобто уникати будь-яких розмов про заощадження або тимчасові фінансові труднощі у присутності дитини не варто. Однак потрібно розуміти, що говорити про них без упину, з нотами негативу, теж не потрібно.

 

Фінансова грамотність для дітей у “Майстерні знань”

Ставлення до грошей та планування фінансів у кожній сім’ї різне.

Уроки фінансової грамотності для дітей — частина дошкільної підготовки у “Майстерні знань”. Заняття ми проводимо за програмою «Афлатот», затвердженою Міністерством освіти та науки України. Ми говоримо з малюками про гроші простими словами та використовуємо цікаві приклади, щоб наші вихованці краще розуміли, про що йде мова.

Казки, історії, книги, навчальні інтерактивні ігри, вправи допомагають нам у роботі та знайомлять дитину з темою фінансів.

А ваші малюки знають, що таке фінанси, звідки беруться кошти та як можна заощаджувати? Якщо ні, то саме час починати цю важливу розмову, записавши малюка на уроки фінансової грамотності для дітей в “Майстерні знань” у м. Львів. Детальніше про курс дошкільної підготовки читайте на сторінці Дошкільна підготовка «Всезнайки».

Форма зв'язкуcaptcha