До всіх записів

Казка — найкращий психолог для дитини

16 Серпня 2019

Терапевтична казка — найкращий психолог для дитини

Цікава історія — це широкий світ, в якому малеча може не лише дізнатися щось нове, а й розважитись, звеселитись, отримати досвід, нові почуття, пережити різноманітні ситуації, розбурхати уяву фантастичними пригодами.

Терапевтична казка потрібна, так як може зарадити реальним проблемам, які хвилюють малечу. Тобто щоб пережити травму, дитині для цього потрібен досвід, який вона має шанс отримати за рахунок моментів та пригод, які відбулися з персонажами казок чи книг. Це допомагає полегшити завдання зрозуміти та обдумати як впоратися з  проблемами, що турбують малюка, готують подорослішати. Такі історії слугують, як психологічні казки для дітей.

 

Лікування казкою, як метод психологічної роботи

Терапевтичні казки — чудовий метод психологічної роботи з дітьми, які переживають особистісні та поведінкові труднощі. Суть полягає у тому, щоб за допомогою прикладу з історії пояснити малечі такі складні категорії, як «любов», «справедливість», «тривога», «смерть» та інше. Психологічні казки допомагають дитині легше усвідомити ці ефемерні поняття та зрозуміти, як на них реагувати в реальному житті.

 

Герої з дитячих терапевтичних казок

Дуже важливо подбати про те, щоб  діти, під час процесу читання казки, насолоджувалися, навіть розважалися. Крім того, варто переконатися в тому, що вони знаходять героїв, з якими можуть себе співвідносити. Персонажі - є недосконалі, та в цьому ж їхня особливість, адже саме це робить їх подібними на реальних людей,  і тільки так дитина відчує зв’язок з ними.

Зловивши цей момент, історії будуть працювати, як психологічні казки.

 

Коли категоричність стає корисною

Тобто казка має один з найголовніших елементів - це персонажі, подібні на реальних людей, знайомих, друзів, батьків, з різними характерами, темпераментами, які роблять добрі, злі вчинки. Тобто герої є добрі і погані - різні.

Погодьтеся, що у реальному житті поганий герой далеко не завжди стикається з наслідками своєї негативної поведінки. А от у казці - це неминуче. Тож, бачити та вчитися тому, що добро - це те, що потрібно обирати, простіше під час занурення в казковий світ.

Терапевтична казка створена для того, щоб за допомогою неї знайти індивідуальний підхід до дитини та проблеми. Часто малюк може розгледіти схожі риси характеру чи поведінку, проблеми ті ж, що і в нього, провести невидиму паралель між собою та героєм. Протягом читання він аналізує історію, вчинки, обставини та моменти. У фіналі, зазвичай, головний персонаж досягає своєї мети завдяки власним зусиллям. Тож, терапевтичні казки підштовхують трансформуватися у кращу, сильнішу та впевненішу у собі особистість.

За допомогою казок можна показати малечі, що долати труднощі - це цілком реально, якщо добре подумати, як діяти.

 

Розвага - допоміжний елемент під час лікування казкою

Дорослі зазвичай читають історії не тільки для задоволення, але й для веселощів. З раннього віку діти роблять так само. Здається, що ми - дорослі, коли прагнемо заохотити дітей до читання, часто забуваємо про це та нехтуємо розважальним елементом. І дуже дарма. Адже, легкість у сприйнятті є дуже важлива.

Використання фантастичної історії є хорошим методом подолати нестабільний стан, невпевненість у собі, тривожність, відсутність наполегливості та загалом - позитивно впливає на розвиток дитини. Терапевтичні казки допомагають у розважливій та легкій формі подолати страхи.

 

Терапевтичні казки сприяють розвитку

Найчастіше психологічні травми викликають почуття незавершеності. Малюк зупиняється перед тим, що його лякає. Страх не дає йому спокійно рухатися далі і дитина закривається у собі.  Терапевтичні казки для дітей з розвитком сюжету навчають приймати себе та свої страхи, та дають зрозуміти, що боятися чи бути недосконалим - це нормально. Лікування казкою сприяє розвитку:

 • активності;
 • самостійності;
 • цілеспрямованості;
 • мовленню;
 • емоційному інтелектові.

 

Як обрати історію, яка стане терапевтичною казкою?

Аби зрозуміти, яка історія потрібна, подумайте, над якою проблемою слід працювати, де ховається тривога, страх, чи інша психологічна нестабільність. Після цього можна створити, чи обрати сюжет книги, що буде слугувати, як  терапевтична казка. А також, з вибором історії може допомогти дитячий психолог.

Як знати, що ви правильно обрали історію? Ось кілька ознак того, що сюжет вдало підібраний - дитина..:

 • просить прочитати знову;
 • малює персонажів, моменти з улюбленої казки;
 • уявляє себе головним героєм;
 • під час гри згадує історію, ситуації...

 

Як підсилити ефект терапевтичної казки?

 

Картинки та ілюстрації

Додатковим підсиленням історії будуть кольорові, яскраві картинки. Адже читацький шлях дитини має позитивний початок від книжок-картинок, казок та коміксів. Візуальне зображення тієї чи іншої події в історії неодмінно залишить позитивний слід в пам’яті малюка.

Питання та відповіді

Ефективність методу посилиться, якщо після завершення історії ви обговорите сюжет з дитиною в легкій та розважливій формі. Чи сподобалися їй казка та головний герой? Як вчинила б малеча на його місці? Відповіді не менш важливі, ніж сам процес читання.

Інтерактивні ігри

Комбінуйте терапію казковою історією з розвивальними та інтерактивними іграми, адже це збереже зацікавленість та розважливість малечі і допоможе побудувати легше ставлення до прихованої проблеми.

Лікування казкою слід використовувати через деякий час після травматичної події, щоб не посилювати й без того потужну тривогу малечі. Тільки через якийсь час дитина зможе поглянути на проблему відсторонено та спокійно.

На заняттях в «Майстерні знань» в роботі з дітьми ми активно використовуємо дитячі терапевтичні казки. Це чудовий, цікавий та легкий метод розібратися з внутрішнім “Я”. Він допомагає адаптації малечі до нового середовища та навчального процесу. Більше про навчальні курси в «Майстерні знань» читайте у розділі “Навчання”.

 

Кілька цікавих прикладів терапевтичних казок від “Майстерні знань”

Придумати історію самотужки, обрати одну зі спеціальних збірок чи адаптувати відомий сюжет до проблеми — варіантів безліч. Але ось кілька прикладів терапевтичних казок, які варто почитати з дитиною:

 1. Історії про Смурфиків - це ціла збірка коміксів про маленьких синіх гномиків, які проживають у чарівному місті Смурфидол та, з якими постійно трапляються різні пригоди. Усі герої різні за характером та темпераментом, тому дитина швидко знайде улюбленого персонажа та співставить його з собою. Додатковим бонусом є яскраві ілюстрації.
 2. Таємниця життя та смерті - це книга психологині Світлани Ройз. У книзі висвітлено тему смерті, зокрема і власної, яка гарно та легко розкрита та доповнена чудовими ілюстраціями. Дане усвідомлення є дуже важливим, оскільки часто такі теми травмують дитину.
 3. Відчайдухи - три цікаві книги про трьох відчайдух. Історії, які наповнень пригодами, що вчать будувати відносини, переборювати страхи, побудувати здорову самооцінку та багато іншого.
 4. Бабайка -  проілюстрована історія про двох приятелів - білки та ворони,  навчить хоробрості читача.

Тож, обираємо улюбленого героя, цікаву історію з ілюстраціями для малечі та вперед, долати страхи та тривоги!

 

Форма зв'язкуcaptcha