До всіх записів

Як відповісти на незручні дитячі питання

27 Вересня 2018

Чи варто говорити з дітьми про смерть? А про секс? А як пояснити, чому мама з татом посварилися?

 

Цьогорічний Форум видавців мав цілий кластер «Діти», і питання емоційного розвитку дитини було серед провідних. Представники «Майстерні знань» охоче відвідали деякі заходи.

 

Як і навіщо говорити про складне

 

Дітей неможливо ізолювати від усіх незручних ситуацій і, як наслідок, батькам не уникнути некомфортних запитань. Цей факт потрібно прийняти. До всіх розмов не підготуєшся, проте усвідомлення самої їхньої можливості допоможе вам адекватно сприйняти нестандартне дитяче запитання.

 

Як не слід реагувати на незручне запитання:

  1. Ігнорувати його (дитина довірилася вам, цінуйте це! Наступного разу вона може спитати про сокровенне не вас).
  2. Соромити дитину (наприклад, дитина раділа, коли родичі її обіймали на похороні; не блокуйте справжньої емоції свого малюка через забобони!).
  3. Лякати дитя (наприклад, «не займай себе, бо осліпнеш»).

 

Правила делікатної розмови
  1. Батьки! Вивчайте свою дитину, реагуйте на зміни в ній: питання статі її цікавитимуть і в 3, і в 10, і в 15 років; слова та глибина освітлення теми мають бути суголосними її віку та індивідуальному розвитку!
  2. Не нав’язуйте свого ставлення. Дитині не потрібен ваш страх смерті чи ваша образа на чоловіків (жінок), дозвольте їй бути вільною від цього. А ще — не засуджуйте, коли дитя робить власні висновки чи навіть помилки.
  3. Добирайте слова! Намагайтеся бути нейтральними, коли говорите з дитиною на незручну для вас тему. Нехай тато залишається «татом», навіть якщо всередині вас все нуртує; не треба образ і лайки.
  4. Нейтральність висловлювань особливо стосується сексу. Психологи стверджують, що невдала розмова про статеві стосунки в дитинстві може спричинити серйозні комплекси в дорослому віці. Утримайтеся від заборон і негативного підтексту!

 

Контролювати слова не так складно, як може здаватися. Говорячи з дитиною навіть на побутові теми, спостерігайте за собою: чи це ви вважаєте, що доїсти суп обов'язково, чи це в вас говорить ваша тітка/бабуся/мама. А тепер згадайте, які відчуття таке годування викликало в вас. Не примушуйте свою дитину переживати те саме!

 

Як зробити незручну розмову приємною?

 

Але якщо ви розумієте, що проблема спілкування на делікатні теми є. Як її розв'язати? Можна сходити разом із дитиною до дитячого психолога. А можна — знайти книжку на потрібну тему!

 

Читання разом чи для малюка сприяє всебічному розвитку дитини та відповідає на ті запитання, які нам може бути соромно чути.

 

Ми були дуже втішені, побачивши, скільки яскравих, мудрих книжок сьогодні є на українському ринку (перекладених та автентичних):

 

«Серце, плач», «Мій дідусь був черешнею», «Мій тато став зіркою» — це про смерть.

 

«Майя та її мами» — про моногамні пари.

 

«Суперклей для вази» — чому батьки сваряться.

 

«Зелена білка» — опанування емоцій, чому дорослі бувають суворі.

 

«Моя ба» — як ставитися до немічних і стареньких людей.

 

 

Цей список далеко не вичерпний. Коли ми були на презентаціях, то приємно здивувалися кількості батьків, які дбають про розвиток дітей та прийшли, щоб порозумітися зі своїм малюком за допомогою книг. Українські психологи, вчителі, художники, видавці трудяться, щоб полегшити цю справу та щорічно розширяють перелік новинками.  Пошукайте книжку на тему, яка цікавить вашого сина чи доньку!

 

Спостерігайте за своїм дитям, будьте відкриті та щирі з ним, і ви неодмінно знайдете шлях до його серця! А вихователі та психологи «Майстерні знань» охоче вам допоможуть.

Форма зв'язкуcaptcha